Dopady Brexitu – Britské firmy sa obracajú s novými investíciami do Európy
Britské firmy, hlavne tie menšie, čelia spoločnej prekážke – Brexitu. Ovplyvňuje hlavne cezhraničné vzťahy a pridáva množstvo starostí hlavne colnými reguláciami a nadbytočnou byrokraciou pre cezhraničných obchodných interakciách. Aby kompenzovali domáce straty na zisku, tak investujú do krajín Európskej Únie (EÚ).
Od momentu, kedy Spojené kráľovstvo opustilo EÚ už prešlo už vyše 3 rokov, ale britská ekonomika sa ešte stále nestihla poriadne postaviť späť na nohy. Ani globálna situácia tomu veľmi nepomáhala – najprv pandémia, potom energetická kríza a inflácia, ktorá je v Spojenom kráľovstve ešte stále na vysokej úrovni.
Najväčší dopad mal Brexit hlavne na firmy, ktoré vyvážali svoj tovar ďalej za hranice. Do obchodovania pribudli nové pravidla, nové papiere a nové kontroly. V množstve, ktoré Spojené kráľovstvo vyvážalo do EÚ, došlo k poklesu. Keď Britská obchodná komora nedávno uskutočnila prieskum 500 firiem, viac ako polovica z nich uviedla, že stále zápasia s novým systémom. Byrokracia mohla niektorých malých vývozcov úplne odradiť.
Farrat, malý výrobca na okraji Manchestru, ktorý má problémy s oneskoreniami spôsobenými colnými kontrolami a dodatočnou byrokraciou, sa snaží kompenzovať straty tým, že investuje v Nemecku. Tomuto výrobcovi sa v poslednej dobe pomerne darilo, tvrdí však, že Brexit sa ukazuje ako prekážka. "Teraz smerujeme veľa investícií do zriaďovania výrobných zariadení v Nemecku, aby sme odstránili obchodné trenice," povedal generálny riaditeľ Oliver Farrell. "Brexit teraz materiálne obmedzuje náš rast. Ľudia sú nervózni," opísal Farrell pocit nepokoja, ktorý pociťujú voči britským firmám potenciálni zahraniční klienti, unavený rokmi politických zmien.
Toto nie je ojedinelý prípad – údaje z Nemecka ukazujú, že britské firmy minulý rok otvorili 170 projektov priamych zahraničných investícií v najväčšej európskej ekonomike, keďže spoločnosti hľadali oporu na jednotnom trhu. Podobne, holandská vláda uviedla, že viac ako 300 takýchto „brexitových spoločností“ od roku 2016 presunulo svoje prevádzky do ich krajiny. Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v rovnakom období obchodné investície vo Francúzsku vyskočili o 25 %, v Spojených štátoch o 21 % a v Nemecku o 7 %.
„Zákazníci z EÚ… chcú menej problémov. Nevnímajú Spojené kráľovstvo ako spoľahlivého dodávateľa," povedal Subrah Krishnan Harihara, vedúci výskumu v Obchodnej komore Greater Manchester (GMCC). „Dlhodobý dopad bude pravdepodobne taký, že menej britských podnikov bude mať záujem využiť príležitosti pre medzinárodný obchod alebo presunú svoje podniky do EÚ," dodal.
Zdroje:
https://www.bbc.com/news/business-64450882 https://www.investing.com/news/economy/battling-brexit-some-british-firms-turn-to-invest-in-europe-3119444 https://dailynigerian.com/battling-brexit-some-british/ https://www.investopedia.com/news/brexit-winners-and-losers/