Bond Academy

Vitajte v našej Akadémii!

Naša akadémia je tu preto, aby sme vás uskutočnili fascinujúcim svetom investovania a dlhopisov.
Chceme vám poskytnúť komplexné a ľahko zrozumiteľné informácie, ktoré vám umožnia lepšie porozumieť týmto dôležitým finančným konceptom a stratégiám

O Dlhopisoch

Poďme si prejsť všetky aspekty dlhopisov od úplných základov. Preštudujte si definície kľúčových termínov pre toto aktívum.

Čo je to dlhopis?

Dlhopis je cenný papier, kúpou ktorého sa nestávate spoluvlastníkom (akcionárom) spoločnosti, ktorá ho vydáva ale poskytujete jej úver a následne zarábate na úrokoch.

Stávate sa tak jej veriteľom. Dlhopis patrí spoločne s akciami medzi najviac frekventované cenné papiere. Cieľom emitenta (napr. spoločnosti alebo štátu) je získanie kapitálu na financovanie svojej činnosti. Dá sa povedať, že pre emitenta dlhopisu sa jedná o alternatívu k bankovému úveru.

Jedná sa o formu úverového cenného papiera peňažného či kapitálového trhu. Kúpou takéhoto cenného papiera požičiavame peniaze určitému ekonomickému subjektu, emitentovi, ktorý tieto dlhopisy predáva, a tak sa stávame jeho veriteľom. Emitent sa stáva naším dlžníkom a má záväzok nám splatiť určitú dlžnú čiastku (istinu) v dobe splatností, uvedenej na dlhopise. Zároveň ma veriteľ po celú dobu držania dlhopisu nárok na výplatu úroku (ak sa jedná o kupónové obligácie).

Druhy dlhopisov

Podľa výnosov vieme dlhopisy rozdeliť na dlhopisy s úrokovým výnosom, dlhopisy s kupónovým výnosom, dlhopisy so zlosovateľnou prémiou, indexované, konvertibilné, diskontné, naturálne a dlhopisy s večnou rentou.

Štátne dlhopisy
Komunálné dlhopisy
Korporátne dlhopisy
Konvertibilné dlhopisy
Dlhopisy spojené s infláciou
Dlhopisy s nulovým kupónom
Dlhopisy s vysokou výnosnosťou
Cenné papiere kryté aktívami

Výhody dlhopisov

Dlhopisy sú obľúbené za svoj predvídateľný a pravidelný výnos, vysokú likviditu, nízku úroveň rizika a dostupnosť. V porovnaní s akciami je oveľa jednoduchšie odhadnúť budúce výnosy a ich výšku. Úrokový výnos z dlhopisov tak investorom poskytuje stabilný cashflow.

Stabilita
Stabilný tok príjmov

Výplaty výnosov sú stanovené na pravidelnej báze, niekedy aj viackrát za rok. V porovnaní so sporiacimi účtami a terminovanými vkladmi majú vyššie fixné úroky.

transparentnost
Vyššia bezpečnosť a transparentnosť

Je oveľa jednoduchšie odhadnúť budúce výnosy a ich výšku. V prípade pevných úrokov, vieme dopredu, koľko si zarobíme.

Plánovanie
Plánovanie

V porovnaní s akciami majú dlhopisy nižšie výkyvy kurzu a o vývoji investície máme stály prehľad vďaka kurzovým lístkom a pod.

Převoditelnost
Prevoditeľnosť

Dlhopisy sú veľmi likvidným finančným nástrojom. Proces zmeny majiteľa alebo prevod dlhopisov na hotovosť je veľmi rýchly a jednoduchý.

Čo musí dlhopisy splňat

Na to, aby sa dlhopis považoval za platný, musí obsahovať určité náležitosti.

Musí mať uvedené: údaje o emitentovi (názov a sídlo), názov a identifikačné číslo dlhopisu spolu s označením, že sa jedná o dlhopis, menovitú hodnotu, údaj o schválení emisných podmienok, údaje o výnose a istine dlhopisu, o spôsobe a mieste ich výplaty, dátum splatnosti a určitú formu prehlásenia emitenta, že sa zaväzuje splatiť dlžnú čiastku.

Základné delenie

Najzakladanejším delením dlhopisov je rozdelenie podľa ich podoby - formy, v akej sú vydávané a následne uchovávané ako záznam o dohode medzi veriteľom a emitentom.

Listinné cenné papiere

Sú to cenné papiere, ktoré majú fyzickú podobu a ich obsah a podstata je zachytená na konkrétnom nosiči – certifikát v papierovej forme. V súčasnosti už nie sú tak rozšírené.

Zaknihované cenné papiere

Zaknihovanými nazývame cenné papiere, ktoré majú výhradne elektronickú podobu a ich obsah a podstata je uložená v určitej zákonom stanovenej evidencii, ktorá je vedená strediskom cenných papierov. V súčasnosti sa väčšina cenných papierov eviduje práve touto formou.

Čo sú emísie

Emisia je súbor dlhopisov rovnakého druhu vydaných na základe rovnakých emisných podmienok a majúcich rovnaký dátum emisie (vydania) a rovnaký dátum splatnosti.

Kto je emitent

Emitent je osoba, ktorá vydáva dlhopis. Je to teda určitý ekonomický subjekt, ktorého veriteľom sa investor stáva pri nákupe dlhopisu. Emitentom môže byť firma, banka, vládna, finančná alebo iná inštitúcia.

Čo je splatnosť ?

Dlhopis má pevne stanovený čas splatnosti. Definuje životnosť cenného papiera a informuje investorov, kedy dostanú späť svoju istinu. V deň splatnosti sa pôvodná investícia splatí späť investorovi, zatiaľ čo úrokové platby, ktoré boli pravidelne vyplácané počas životnosti dlhopisu, prestanú platiť.

Ako sa dlhopisy vydávajú v rámci Slovenska

Dlhopisy sa v rámci Slovenska vydávajú viacerými spôsobmi. Môže sa jednať o verejnú ponuku, oznam širokej verejnosti, na základe ktorého sa potom investori rozhodujú, či cenný papier kúpiť alebo nekúpiť, alebo neverejnú ponuku, kedy sa oslovujú iba konkrétni investori.

Verejná ponuka s prospektom
Verejná podlimitná ponuka
Neverejná ponuka

Hlavnými zákonmi, ktoré regulujú emisie dlhopisov v rámci Slovenskej republiky sú:

Zákon o dlhopisoch – Rozoberá podmienky a proces emisie dlhopisov.
Zákon o cenných papieroch – Pojednáva o tom, čo sa môže a nemôže považovať za cenný papier. Zaoberá sa aj tématikou ich predaja a verejnej ponuky.

O Investovaní

Uvažujete o investícii do dlhopisov? Zistite ako na to a na čo si dať pozor

Prečo investovať do dlhopisov

Dlhopis je jedným z najstarších investičných nástrojov. Najväčšou výhodou investovania do dlhopisov je ich nižšia volatilita v porovnaní s akciami. Krátkodobé poklesy nie sú také prudké a do procesu investovania nemusia vstupovať emócie ani neuvážené rozhodnutia.

Dlhopisový trh dosahuje hodnotu vyše 130 biliónov USD a je vyhľadávaným investičným nástrojom. Zaradenie dlhopisov do portfólia prináša väčšiu stabilitu a tlmí výkyvy trhu. Poskytujú investorom pravidelný príjem vo forme tzv. kupónov.

Jednoduchosť, transparentnosť a nízke riziko
Vhodné aj pre konzervatívnych investorov
Oslobodenie od dane z príjmov fyzických osôb
Väčšia stabilita v porovnaní s akciami
Stabilný a vopred známy výnos
Možnosť investície do rôzných odvetví

Ako nakúpiť dlhopisy

Väčšinou sa kupujú zaknihované cenné papiere, kedy nezískate samotný cenný papier fyzicky, ale budete len zaevidovaní ako veritelia prostredníctvom elektronického účtu v Stredisku cenných papierov. Pri nákupe zaplatíte aktuálnu trhovú cenu a úroky od doby výplaty posledného kupónu.

Kúpiť dlhopisy môžete viacerými spôsobmi:

Nákup priamo od emitenta
Nákup na burze
Nákup prostredníctvom brokera
Crowdfunding

Ochrana investora

Ako pri akejkoľvek inej investícii, ani pri dlhopisoch sa nevyhneme určitému riziku. Investor požičiava určitému ekonomickému subjektu svoje peniaze, ale ako získa istotu, že mu budú v uvedenej dobe splatené späť aj s úrokmi? Predtým, ako od emitenta kúpime dlhopis musíme si poriadne preveriť jeho bonitu (hodnotu a dôveryhodnosť subjektu na finančnom trhu), finančné výkazy a status vzhľadom na celkovú ekonomickú situáciu.

Pred tým ako dlhopis kúpite, je potrebné vykonať dôkladnú analýzu. Buď môžete vykonať prieskum na vlastnú päsť, alebo sa obrátiť na dlhopisových a fundamentálnych analytikov. Najdôležitejšie je vedieť si nájsť spoľahlivé a overené informácie a správne ich interpretovať.

Prečítajte si desatoro zásad, ktoré by mal zohľadniť každý, kto zvažuje investíciu do dlhopisov.

  1. 1
    Vyhodnoťte riziká
  2. 2
    Diverzifikujte svoje portfólio
  3. 3
    Rastúci výnos = rastúce riziko
  4. 4
    Riziko finančných ťažkostí emitenta
  5. 5
    Tento typ investície nie je poistený
  6. 6
    Oboznámte sa s emisnými podmienkami
  7. 7
    Rola NBS ako orgánu dohľadu nad finančným trhom
  8. 8
    Získajte čo najviac informácií o bonite emitenta
  9. 9
    Nepodceňujte riziko nesplatenia istiny
  10. 10
    Vyhodnoťte, či je daná investícia vhodná práve pre Vás
tablet
Bezplatný E-BOOK

Stiahnite si našu kompletnú príručku, ktorá Vás uvedie do sveta investícií a poradí kroky, ktoré podniknúť pri nákupe dlhopisov.

Chcem si stiahnúť príručku